Jutro od rana policyjna akcja: „Alkohol i narkotyki”.
Jutro od rana na drogach powiatu i całego województwa lubelskiego trwać będzie policyjna akcja: "Alkohol i narkotyki". Przedsięwzięcie ma na celu eliminację kierujących, którzy wsiedli za kierownicę po spożyciu alkoholu lub pod działaniem środków odurzających. Wzmożone działania mają również ograniczyć liczbę niebezpiecznych zdarzeń drogowych.
Działania policjantów będą ukierunkowane na przeprowadzenie kontroli maksymalnej liczby kierowców i wyeliminowanie z ruchu tych, którzy wsiedli za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Akcja ta ma na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszenie liczby wypadków drogowych, w tym spowodowanych właśnie przez kierujących pod wpływem alkoholu i narkotyków. Policjanci z drogówki wykorzystywać będą w działaniach cały dostępny sprzęt służący do ujawniania nieodpowiedzialnych kierowców. W tych działaniach policjanci wykorzystują narkotestery - urządzenia, które pozwalają błyskawicznie rozpoznać objawy zażywania narkotyków.
Apelujemy również do osób, które widzą, gdy za kierownicę wsiada osoba nietrzeźwa. Nie czekajmy na tragedię. Nietrzeźwy kierowca na drodze to zagrożenie dla niego samego, ale też dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego. Nie pozwólmy pijanemu kierować pojazdem i korzystać z drogi. Jeśli podejrzewamy, że kierowca jest pijany, widzimy, że pieszy zatacza się na jezdnię, natychmiast poinformujmy o tym Policję.
Prowadzenie pojazdu wymaga od kierującego odpowiedniej sprawności psychofizycznej (ocena sytuacji drogowej, orientacja przestrzenna, widzenie stereometryczne, widzenie w mroku, sprawność ruchowa) oraz sprawności psychomotorycznej (szybkość i dokładność koordynacji wzrokowo ruchowej, orientacja przestrzenna). U kierującego, będącego pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, może dojść do zaburzenia wyżej wymienionych sprawności, a to w konsekwencji zwiększa prawdopodobieństwo powstania wypadku drogowego.
Należy również pamiętać, że im większa dawka alkoholu, tym dłużej trwa jego neutralizowanie w organizmie. Niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce wtedy, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie zostało śladu po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że będzie w dobrej kondycji do prowadzenia pojazdu.
aspirant sztabowy Edyta Żur