Aktualności
Rozmiar czcionki
-
Dwa pociski artyleryjskie z czasów II wojny światowej odnalazła mieszkaniec gminy Józefów nad Wisłą podczas spaceru brzegiem rzeki Wisły. Mężczyzna o znalezisku niezwłocznie poinformował opolskich policjantów, którzy zabezpieczyli niebezpieczne znalezisko i teren przyległy do czasu przyjazdu saperów. Apelujemy o ostrożność i niedotykanie niewybuchów, gdyż mimo upływu lat nadal są bardzo niebezpieczne.
Dodano: 02.07.2025 -
W trosce o bezpieczeństwo na drodze lubelscy policjanci ruchu drogowego przeprowadzili działania „Jednośladem bezpiecznie przez wakacje”. W ramach akcji policjanci przyglądali się zachowaniom rowerzystów, użytkowników hulajnóg elektrycznych i innych jednośladów. Reagowali także na nieprawidłowe zachowania kierujących pojazdami wobec nich oraz sprawdzili wymagane wyposażenie rowerów oraz stan techniczny pojazdów.
Dodano: 01.07.2025 -
St. sierż. Szymon Rogala z KMP w Lublinie i mł. asp. Jakub Nosal z KMP w Zamościu oraz ich czworonożni partnerzy SAL i MISTER wygrali wojewódzkie eliminacje do XXII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji. W zawodach brali udział przewodnicy z garnizonu lubelskiego z psami służbowymi patrolowo-tropiącymi. Zwycięzcy będą reprezentować Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie w ogólnopolskim finale, który odbędzie się we wrześniu w Sułkowicach
Dodano: 01.07.2025 -
W ciągu ostatnich dwóch tygodni szkoły opolscy policjanci mieli okazję spotkać się z uczniami szkół podstawowych w powiecie opolskim. Tematem tych spotkań były bezpieczne wakacje. Zgodnie z założeniami ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo w lecie” funkcjonariusze dzielili się cennymi wskazówkami oraz radami, jak unikać niebezpieczeństw podczas letniego wypoczynku. Wierzymy, że zdobyta wiedza pomoże najmłodszym spędzić wakacje w sposób bezpieczny i pełen radości.
Dodano: 30.06.2025 -
Wakacje to czas radości i zabawy, licznych wyjazdów, wypoczynku na łonie natury, w górach i nad wodą. To także czas zasłużonego wypoczynku dzieci i młodzieży oraz całych rodzin. Bez względu na to, gdzie i w jakim gronie planujemy spędzić wakacyjny okres, zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i naszych bliskich. ABC bezpiecznych wakacji to zbiór zasad i wskazówek, które pomogą uniknąć zagrożeń oraz nieprzyjemnych niespodzianek, a także cieszyć się zasłużonym wypoczynkiem.
Dodano: 29.06.2025 -
Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu to nadal jedna z głównych przyczyn zdarzeń drogowych. Tym razem do tej zasady nie zastosowała się 53-latka kierująca Land Roverem. Kobieta zlekceważyła znak STOP i wjechał na skrzyżowanie wprost pod jadącą drogą z pierwszeństwem kierującą Suzuki 62-latkę. Dodatkowo kierująca Land Roverem uderzyła w oczekującego na wjazd na skrzyżowanie Forda, kierowanego przez 53-latkę. W wyniku zdarzenia do szpitala trafiła kierująca Suzuki. Kierujące pojazdami kobiety były trzeźwe.
Dodano: 28.06.2025 -
-
Kończymy kampanię #TwojeŻycieTwojaKarta, ale temat bezpieczeństwa – szczególnie w kontekście handlu ludźmi i pracy przymusowej – nie znika. Właśnie teraz, kiedy wielu młodych ludzi planuje wyjazdy za granicę, warto przypomnieć: nie jesteś sam. Nasza kampania powstała po to, by uczyć, ostrzegać i pomagać. Bo handel ludźmi to nie fikcja – to problem, który cały czas dotyka także młodych Polek i Polaków.
Dodano: 27.06.2025 -
Dziś na drogach powiatu opolskiego, podobnie jak na terenie całego województwa lubelskiego, ruszyły działania pod nazwą „Jednośladem bezpiecznie przez wakacje”. Są to działania informacyjno – prewencyjne skierowane przede wszystkim do rowerzystów, motocyklistów oraz wszystkich, którzy poruszają się na dwóch kółkach. Celem działań jest podniesienie świadomości na temat bezpieczeństwa na drogach wśród użytkowników jednośladów oraz zwrócenie uwagi na tę właśnie grupę użytkowników drogi, która należy do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze sprawdzają stan techniczny jednośladów, ich wyposażenie oraz trzeźwość kierujących. Zwracają też uwagę na zachowanie kierujących jednośladami na drodze oraz reagują na zachowania innych uczestników ruchu drogowego wobec kierujących jednośladami. Apelujemy o rozwagę i rozsądek na drodze oraz wzajemną kulturę i życzliwość.
Dodano: 27.06.2025 -
Policjanci Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali na terenie Warszawy obywatela Nigerii, który podejrzany jest o kierowanie międzynarodową zorganizowaną grupą przestępczą, popełniającą oszustwa typu BEC i na tzw. amerykańskiego żołnierza. To kolejny wątek dużej, rozwojowej sprawy, w której wcześniej zatrzymano już 4 mężczyzn. Sąd na wniosek Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Dodano: 26.06.2025 -
Policjanci z opolskiej komendy przeprowadzili część praktyczną egzaminu na kartę rowerową w Szkole Podstawowej Nr 1 w Opolu Lubelskim, Kluczkowicach i Pusznie. Dzieci ze szkół stanęły na wysokości zadania i wszystkie zdały egzamin wzorowo. To pierwszy taki sprawdzian dla najmłodszych sprawdzający ich umiejętności praktyczne w poruszaniu się po drodze zgodnie z obowiązującymi przepisami. Uczniowie musieli przejść egzamin, aby otrzymać swój pierwszy dokument uprawniający ich do kierowania rowerem.
Dodano: 26.06.2025 -
We wtorek w Dziennym Domu Seniora w Chodlu odbyła się debata społeczna pod hasłem „Bezpieczny senior”. Podczas debaty opolscy policjanci podjęli temat szeroko pojętego bezpieczeństwa, na które każdy z nas może mieć wpływ. Mundurowi dbając o bezpieczeństwo seniorów udzielali cennych rad dotyczących zabezpieczenia swoich domów i mieszkań przed włamaniami oraz podpowiadali jak skutecznie chronić swoje mienie by nie paść ofiarą oszustwa Zwrócili też uwagę na sposoby współpracy społeczeństwa z Policją poprzez aplikacje Moja Komenda oraz funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Uczestnicy spotkania wymienili się doświadczeniami, spostrzeżeniami i cennymi uwagami.
Dodano: 26.06.2025 -
Wakacje to czas marzeń o przygodzie, podróżach i nowym, lepszym życiu. Niestety – to także czas, kiedy handlarze ludźmi szczególnie aktywnie szukają swoich ofiar. I właśnie z tego powodu, tydzień przed wakacjami, ruszyliśmy z kampanią #TwojeŻycieTwojaKarta. Chcemy Cię ostrzec, że czasem niewinne znajomości, atrakcyjne oferty pracy czy szybkie wyjazdy mogą skończyć się dramatem. Ofiary handlu ludźmi nie trafiają od razu do niewoli – często w tę pułapkę wchodzą nieświadomie, kierując się zaufaniem, miłością albo nadzieją na lepszy los. Jednym z najczęstszych zagrożeń, z jakim możemy się spotkać, jest tzw. loverboy – mężczyzna, który rozkochuje, obiecuje wspólną przyszłość, wyjazd za granicę, a potem sprzedaje swoją "dziewczynę" jak towar. Każdego roku takie historie dzieją się także w Polsce – w dużych i małych miasteczkach, wśród młodych ludzi szukających miłości i szansy na lepszą przyszłość
Dodano: 26.06.2025 -
Przed nami długo wyczekiwane wakacje, a co się z tym wiąże urlopowe wyjazdy na zasłużony odpoczynek. O tym, jak w sposób bezpieczny spędzić nadchodzące wakacje mówili dziś podczas briefingu zorganizowanego przy Posterunku Wodnym nad Zalewem Zemborzyckim przedstawiciele instytucji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w naszym regionie. Lubelski garnizon Policji reprezentował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie inspektor Robert Michna.
Dodano: 25.06.2025 -
Aspirant sztabowy Krzysztof Jańczuk z KPP w Hrubieszowie został najlepszym „Dzielnicowym Roku” w lubelskim garnizonie Policji. Podczas dwudniowych wojewódzkich eliminacji, funkcjonariusze z komend miejskich i powiatowych zmierzyli się w konkurencjach sprawdzających ich wiedzę i praktyczne umiejętności. Najlepszym Kierownikiem Rewiru Dzielnicowych został aspirant sztabowy Tomasz Borychowski z KPP w Łukowie. Laureatom konkursu pogratulował dziś Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie inspektor Robert Michna. Zwycięzcy będą reprezentować lubelski garnizon Policji podczas finału ogólnopolskich zawodów, który odbędzie się w październiku.
Dodano: 25.06.2025 -
Szybki zarobek w euro, nowe życie, praca i odpoczynek w ciepłym kraju – brzmi kusząco, prawda? Oferty pracy za granicą potrafią oczarować obietnicą lepszej przyszłości. Ale uważaj – wakacje to też czas, kiedy handlarze ludźmi „polują” na tych, którzy szukają pracy „na już”. Łowy często zaczynają się od ofert na portalach społecznościowych, ogłoszeń z niepełnymi danymi, a czasami od ofert pracy od znajomych, którzy „akurat znają kogoś, kto potrzebuje pracownika”. W ramach kampanii #TwojeŻycieTwojaKarta chcemy Cię ostrzec: to, co wygląda jak okazja życia, może być początkiem niewoli. Wystarczy jeden nieostrożny wybór.
Dodano: 25.06.2025 -
W okresie wakacji policjanci ruchu drogowego w całym kraju będę prowadzić wzmożone kontrole autobusów przewożących dzieci i młodzież na letni wypoczynek. Celem działań jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom wyjazdów.
Dodano: 25.06.2025 -
Najlepsi dzielnicowi lubelskiej policji rozpoczęli rywalizację o tytuł „ Dzielnicowego Roku”. Funkcjonariusze z komend miejskich i powiatowych mierzą się w trzech konkurencjach sprawdzających ich wiedzę i praktyczne umiejętności. Dzisiaj pierwszy dzień zmagań. Laureaci konkursu będą reprezentować Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie podczas finału ogólnopolskich zawodów, które odbędą się w Szkole Policji w Katowicach.
Dodano: 25.06.2025 -
Czasem jeden szczegół, który początkowo wydaje się nieistotny, jedno zignorowane ostrzeżenie, jedna zbyt szybko podjęta decyzja mogą zmienić w naszym życiu wszystko. W kampanii #TwojeŻycieTwojaKarta ostrzegamy: handel ludźmi i praca przymusowa nie dzieją się tylko "gdzieś daleko". To problem, który może być tuż obok: w Twoim otoczeniu, w ofertach pracy, w nagłych „okazjach”, w relacjach, które z pozoru wydają się przyjacielskie. Chcemy zwrócić Twoją uwagę na sygnały ostrzegawcze, tzw. red flags, które mogą uchronić Cię przed wpadnięciem w pułapkę handlu ludźmi lub pracy przymusowej.
Dodano: 24.06.2025 -
Wyobraź sobie, że pakujesz walizkę – nowa praca, nowe miasto, może nowa miłość. Przecież to tylko wyjazd na wakacje, przecież takie okazje się zdarzają. Ale to właśnie w takich sytuacjach wiele osób przestaje dostrzegać sygnały ostrzegawcze. To, co miało być początkiem pięknej przygody, może stać się pułapką, z której trudno będzie się wydostać. Każdego roku młodzi ludzie – maturzyści, studenci, osoby szukające szansy na lepsze życie – wyjeżdżają za granicę, by spełnić marzenia. W większości przypadków to bezpieczna i wartościowa przygoda. Ale czasem za atrakcyjną ofertą pracy, szybkim wyjazdem czy nowo poznanym „księciem z bajki” kryje się dramat. Handel ludźmi nie jest odległym problemem – to zagrożenie, które realnie dotyka także Polaków. Dlatego polska Policja we współpracy z Fundacją La Strada zainaugurowała ogólnopolską kampanię edukacyjno-profilaktyczną #TwojeŻycieTwojaKarta. Chcemy, żebyś umiał zadbać o siebie, rozpoznawał niebezpieczeństwo i wiedział, kiedy powiedzieć „stop”, zanim będzie za późno.
Dodano: 23.06.2025