Aktualności
Rozmiar czcionki
-
Bezpieczne Wakacje 2026
Nadchodzące wakacje to nie tylko czas wypoczynku, ale również wielu niebezpieczeństw z jakimi w tym okresie mogą zetknąć się dzieci i młodzież. Jak się ich ustrzec, jak przygotować się do podróży oraz jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą - o tym mówili dzisiaj szefowie Policji, Straży Pożarnej i WOPR, którzy na co dzień dbają o szeroko pojęte bezpieczeństwo mieszkańców. Lubelski Garnizon Policji reprezentował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie mł. insp. Jacek Deptuś.
-
Policjanci pomogli zdezorientowanej seniorce
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego opolskiej komendy pomogli zdezorientowanej kobiecie, która w niedzielę w upalny dzień szła ulicą w centrum miasta. Seniorkę zauważyli świadkowie, którzy ze względu na utrudniony z nią kontakt powiadomili patrolujących teren miasta funkcjonariuszy. Policjanci zaopiekowali się kobietą i ustalili jej dane. Następnie odwieźli 85-latkę do miejsca zamieszkania. Pomagamy i chronimy!
-
Zapraszamy na debatę społeczną w Łaziskach
Zapraszamy mieszkańców gminy Łaziska do udziału w ewaluacyjnej debacie społecznej pod hasłem ,,Bezpieczeństwo seniorów w życiu codziennym i cyberprzestrzeni". W dniu 25.06.2026 roku o godzinie 10.30 w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Łaziskach odbędzie się ewaluacyjna debata społeczna. Wskazane przedsięwzięcia są realizacją rządowego programu pn. "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie- Możesz mieć na nie wpływ". Serdecznie Państwa zapraszamy do udziału w debacie.
-
Spotkania z Policją- bezpieczne plany najmłodszych na wakacje
W ciągu ostatnich dwóch tygodni opolscy policjanci odwiedzali szkoły i przedszkola znajdujące się na terenie powiatu opolskiego. Tematem tych spotkań były bezpieczne wakacje. Zgodnie z założeniami ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo w lecie” funkcjonariusze dzielili się cennymi wskazówkami oraz radami, jak unikać niebezpieczeństw podczas letniego wypoczynku. Wierzymy, że zdobyta wiedza pomoże najmłodszym spędzić wakacje w sposób bezpieczny i pełen radości.
-
Policjanci na „Poniatowiankach 2026”
W tym roku policjanci nie tylko dbali o bezpieczeństwo i porządek publiczny podczas wydarzenia „Poniatowianki 2026”, ale również w trakcie wydarzenia w sobotę wzięli udział w Poniatowej w „Krajowym Treningu Pierwszej Pomocy”, a w niedzielę na przygotowanym stoisku profilaktycznym prezentowali sprzęt wykorzystywany w służbie w Policji. Dla najmłodszych przygotowali stoisko technika kryminalistyki, gdzie można było wykonać pamiątkowe odciski linii papilarnych. Nie brakowało kolorowanek i słodkich łakoci oraz rozmów na temat bezpieczeństwa podczas zbliżających się wakacji, a wszystko w ramach akcji „Kreci mnie bezpieczeństwo w lecie”. Policjanci uczestniczyli również w festynie rodzinnym w Kluczkowicach.
-
Zatrzymany 28-latek, który przedmiotem przypominającym broń groził przechodniom
Opolscy policjanci zatrzymali 28-latka, który napotkanym przypadkowo na ulicy mężczyznom zagroził przedmiotem przypominającym broń palną. Agresywny 28-latek szarpiąc, przytrzymując, łapiąc za szyję i podduszając, zmusił jednego z mężczyzn do wyrzucenia przedmiotów trzymanych w rękach, natomiast drugiego do uklęknięcia i założenia rąk na głowę. Napastnik został zatrzymany i doprowadzony do pomieszczenia dla osób zatrzymanych. Sąd Rejonowy w Opolu Lubelskim zastosował wobec mężczyzny tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.
-
Uważajmy na upały. Apelujemy o szczególną troskę o dzieci, osoby starsze i zwierzęta
Ze względu na słoneczną pogodę i wysokie temperatury powietrza apelujemy o zachowanie najwyższej ostrożności. Pamiętajmy o wymagających naszej opieki – dzieciach, osobach niepełnosprawnych czy w zaawansowanym wieku. W żadnym przypadku nie pozostawiajmy ich – nawet na chwilę – w samochodach bądź na otwartym terenie, gdzie grozi przegrzanie albo porażenie słoneczne. Nie zapominajmy też o zwierzętach, które również cierpią z powodu upałów. Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu zadzwońmy na numer alarmowy 112.
-
Działania „Trzeźwość” - podsumowanie
Wczoraj policjanci opolskiej drogówki na terenie całego powiatu prowadzili akcję „Trzeźwość”. W trakcie całodniowych działań mundurowi sprawdzili stan trzeźwości ponad 600 kierujących. Niestety pomimo naszych wielokrotnych apelów o zachowanie trzeźwości za kierownicą, nie wszyscy kierujący byli trzeźwi. Ujawniliśmy 10 kierujących, którzy zdecydowali się na jazdę w stanie nietrzeźwości.
-
Wiza i Tajga - najlepsi czworonożni funkcjonariusze w lubelskim garnizonie
Znamy zwycięzców XXIII wojewódzkiego finału Kynologicznych Mistrzostw Policji. To Wiza z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, która najlepiej wyszukuje zapachy narkotyków oraz Tajga pełniąca służbę w Samodzielnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji w Lublinie niezastąpiona w wyszukiwaniu zapachów materiałów wybuchowych. To one wraz z przewodnikami będą reprezentować lubelski garnizon Policji w ogólnopolskim fina
-
Narodowe Biuro Śledcze Policji - nowy filar bezpieczeństwa Polski
Przed laty symbolem przestępczości zorganizowanej były gangi działające na ulicach polskich miast. Dziś ich następcy coraz częściej rekrutują członków w sieci, ukrywają majątek w kryptowalutach, wykorzystują sztuczną inteligencję, a swoje działania łączą z cyberatakami, sabotażem czy dezinformacją. Ostatnie wydarzenia związane z sytuacją za wschodnią granicą Polski pokazują, że współczesne zagrożenia nie znają granic między światem realnym i cyfrowym. Przestępczość zorganizowana ewoluuje, przybierając formę zagrożeń hybrydowych, które wymagają równie nowoczesnej odpowiedzi państwa. Utworzenie Narodowego Biura Śledczego Policji pozwoli połączyć doświadczenia śledczych, zdobyte w walce z najgroźniejszymi grupami przestępczymi ostatnich dekad z najnowocześniejszymi narzędziami analitycznymi,
-
Wykaz punktów kontroli autobusów - Wakacje 2026
W okresie wakacji policjanci ruchu drogowego w całym kraju będą prowadzić wzmożone kontrole autobusów przewożących dzieci i młodzież na letni wypoczynek. Celem działań jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom wyjazdów.
-
Nie dostosował prędkości i uderzył w drzewo
Dzisiaj rano, w miejscowości Przytyki, 26-letni kierujący Fiatem nie dostosował prędkości do warunków na drodze i uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku uderzenia jego samochód przewrócił się na bok, a kierujący został uwięziony wewnątrz pojazdu. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala, ale na szczęście obrażenia okazały się tylko ogólnymi potłuczeniami. Przypominamy, że stosując się do przepisów ruchu drogowego można uniknąć wielu niekorzystnych zdarzeń.
-
Szczęśliwy finał poszukiwań 17-latka
Gdyby nie zaangażowanie i determinacja opolskich policjantów, nie wiadomo jak potoczyłyby się dalej losy 17-letniego mężczyzny. W sobotę po północy na komunikatorze, chłopak wysłał do koleżanki niepokojącą wiadomość i od tego czasu nie było z nim kontaktu. Zaniepokojona koleżanka zawiadomiła służby. Działania poszukiwawcze zakończyły się sukcesem. Wychłodzony mężczyzna został odnaleziony w zaroślach, w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Policjanci zadbali o jego komfort, a następnie przekazali 17-latka pod opiekę medyków. W poszukiwaniach wzięli udział policjanci, strażacy, rodzina oraz przyjaciele zaginionego.
-
Policja na „Jarmarku Opolskim”- rozmowy o bezpieczeństwie
Wczoraj opolscy policjanci podczas Jarmarku Opolskiego nie tylko dbali o bezpieczeństwo uczestników wydarzenia. Na przygotowanym stoisku policyjnym prezentowali sprzęt wykorzystywany w służbie, jak również w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo w lecie” prowadzili rozmowy profilaktyczne z dziećmi i młodzieżą szkolną na temat bezpiecznych zachowań podczas wakacji. Na stoisku kryminalistycznym najmłodsi mogli wykonać pamiątkowe odbitki linii papilarnych.
-
Zatrzymani sprawcy kradzieży sklepowych
Dzięki skutecznym działaniom opolscy policjanci przy wsparciu funkcjonariuszy z Wydziału Konwojowego KWP Lublin zatrzymali 21, 34, 39-latka z województwa śląskiego. Mężczyźni dokonywali kradzieży wyrobów alkoholowych, chemicznych i tekstylnych z dyskontów handlowych na terenie powiatu opolskiego. Wartość strat dyskont oszacował na kwotę ponad 2500 złotych. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.
-
Egzamin na kartę rowerową pod okiem opolskich policjantów
Policjanci z opolskiej komendy przeprowadzili część praktyczną egzaminu na kartę rowerową w Szkole Podstawowej Nr 1 w Opolu Lubelskim. Dzieci stanęły na wysokości zadania i wszystkie zdały egzamin wzorowo. To pierwszy taki sprawdzian dla najmłodszych sprawdzający ich umiejętności praktyczne w poruszaniu się po drodze zgodnie z obowiązującymi przepisami. Uczniowie musieli przejść egzamin, aby otrzymać swój pierwszy dokument uprawniający ich do kierowania rowerem.
-
Siedział nieprzytomny na ławce. Policjanci uratowali mu życie
Policjanci z Poniatowej uratowali życie 58-letniemu mężczyźnie. Patrolując teren miasta zauważyli go siedzącego na ławce podczas padającego ulewnego deszczu. Mężczyzna nie reagował na żadne bodźce, był nieprzytomny. Szybko podjęta resuscytacja krążeniowo-oddechowa i wezwanie na miejsce ratowników medycznych uratowały życie 58-latka. Pamiętajmy, że szybkie działanie świadków zdarzenia lub służb może zdecydować o czyimś zdrowiu, a nawet życiu. Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112, aby uchronić kogoś przed niebezpieczeństwem.
-
87 osób ustalonych i zatrzymanych podczas wojewódzkiej akcji „Poszukiwany”
W miniony poniedziałek i wtorek Komenda Główna Policji zarządziła ogólnopolską akcję, której celem było zlokalizowanie i zatrzymanie osób poszukiwanych na podstawie listów gończych i nakazów doprowadzenia wydanych przez polskie sądy i prokuratury. W czynnościach poszukiwawczych prowadzonych na terenie lubelskiego garnizonu policjantów wspomagali funkcjonariusze straży granicznej. Mundurowi skontrolowali łącznie blisko 1300 miejsc i adresów, a efektem działań było ustalenie i zatrzymanie 87 poszukiwanych.
-
Tymczasowy areszt dla 32- latki za groźby karalne wobec byłego partnera
32-latka z powiatu lubelskiego groziła pozbawienia życia byłemu partnerowi i jego matce. Została zatrzymana przez policjantów z Opola Lubelskiego gdy przyjechała do miejsca zamieszkania mężczyzny. Funkcjonariusze w jej samochodzie ujawnili nóż. Na wniosek policjantów i prokuratury, decyzją sądu kobieta została tymczasowo aresztowana na okres dwóch miesięcy. Grozi jej kara do 3 lat pozbawienia wolności.
-
Podsumowanie długiego weekendu na drogach Lubelszczyzny
Podczas długiego czerwcowego weekendu (od 3 do 7 czerwca) na drogach Lubelszczyzny doszło do 18 wypadków drogowych, w których zginęła jedna osoba, a 24 osób odniosło obrażenia. Odnotowaliśmy także 193 kolizje drogowe, a lubelscy policjanci zatrzymali blisko 100 nietrzeźwych kierujących.