Aktualności

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – narzędzie do kontaktu z Policją.

Data publikacji 21.07.2022

„Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” z powodzeniem od 2016 roku działa w opolskim powiecie. Pozwala ona intuicyjnie, bez wychodzenia z domu zgłosić miejsca, w których poczucie bezpieczeństwa może być zagrożone. Policjanci z opolskiej komendy cały czas monitorują zagrożenia pojawiające się na mapie, ale także podczas realizowanych zadań zwracają baczną uwagę na wszystkie dotychczas wskazane punkty na mapie. Do chwili obecnej za pomocą mapy wpłynęło do nas 2685 zgłoszeń o zagrożeniach.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie od 2016 roku służące głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców. Obsługa mapy została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z niej skorzystać każdy obywatel. Jest to platforma ułatwiająca komunikację między społeczeństwem a Policją. Funkcjonariusze m.in. służby komórek patrolowo-interwencyjnych, ruchu drogowego, dzielnicowi kształtują poczucie bezpieczeństwa i społeczną ocenę działań Policji. To właśnie ich bezzwłoczna reakcja na zgłoszone zagrożenie skutkuje wzajemnym zaufaniem, ukazując jednocześnie społeczeństwu zainteresowanie jego problemami. Ponadto za pośrednictwem KMZB można również zgłaszać zauważone przez nas czyny mające znamiona przestępstwa np. z kategorii używania środków odurzających. Takie informacje będą weryfikowane przez funkcjonariuszy pionu kryminalnego, którzy następnie podejmą działania mające na celu wyeliminowanie przestępczych zachowań. Katalog zgłoszeń, które można nanieść na KMZB jest bardzo szeroki. Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w swojej okolicy. Następnie Policja będzie te sygnały weryfikować. Jeśli informacje się potwierdzą, Policja wprowadzi je wprost na mapy a następnie funkcjonariusze będą podejmować działania aby je wyeliminować. Na mapie znajdą się informacje o zdarzeniach najbardziej uciążliwych społecznie. System daje możliwość zamieszczenia: przekraczania dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, nieprawidłowe parkowanie i inne.

UWAGA! "Mapa" nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji.

W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112.

Korzystanie z aplikacji KMZB jest bardzo proste. Jej obsługa została zaprojektowana w taki sposób, aby każdy mieszkaniec przez Internet mógł w szybki i anonimowy sposób zgłaszać różne problemy. Od początku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, na terenie powiatu wskazano 2685 zagrożeń, z których funkcjonariusze potwierdzili 1468 z nich.  Spośród potwierdzonych zagrożeń policjantom udało się wyeliminować 1431. Z analizowanych przez koordynatorów danych wynika, że najwięcej zgłoszeń w naszym powiecie bo aż 893 dotyczy głównie spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym. Korzystający z aplikacji wskazywali również często przekroczenie dozwolonej prędkości (719 przypadków) oraz nieprawidłowe parkowanie (419 przypadków). Pojawiają się również zgłoszenia dotyczące dzikich wysypisk śmieci, wałęsających się psów czy aktów wandalizmu. Zachęcamy do korzystania z KMZB przy pomocy smartphona, tabletu lub komputera, wpisując adres strony internetowej: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html .

aspirant sztabowy Edyta Żur

 

  • logo aplikacji krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa. Napis chcesz wiedzieć czy w twojej okolicy jest bezpiecznie możesz mieć na to wpływ. podziel się swoimi spostrzeżeniami. reaguj na zagrożenia
Powrót na górę strony