Aktualności

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Data publikacji 14.02.2023

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który w tym roku będzie trwał od 20 do 26 lutego, to kolejna edycja akcji koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Związana jest ona z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W czasie jej trwania każdy pokrzywdzony przestępstwem będzie mógł zgłosić do opolskiej komendy po poradę. Policjanci w godzinach od 7.30 do 15.30 będą udzielać informacji dotyczących obowiązujących przepisów, procedur oraz instytucji udzielających pomocy pokrzywdzonym.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem to idea, która powstała jeszcze w 2000 roku, a jej celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych. Tegoroczne przedsięwzięcie jest realizowane razem z między innymi sądami, prokuraturami, Policją i organizacjami pozarządowymi. Tak jak w zeszłym roku działania będą się skupiały na udzielaniu porad prawnych podczas pełnienia przez policjantów codziennej służby.  Tegoroczny program pomocy będzie realizowany od 20 do 24 lutego.  W tych dniach w Komendzie Powiatowej Policji w opolu Lubelskim dyżurujący policjant będzie udzielał niezbędnych informacji. Zinteresowanych prosimy o kontakt pod numerem 693 729 788.

Pomoc pokrzywdzonym jest domeną wielu podmiotów. Taka pomoc musi być działaniem interdyscyplinarnym. Policja podejmuje wszelkie działania, aby pomagać pokrzywdzonym przestępstwem. Od 2010 roku istnieje specjalnie dla nich stworzony telefon zaufania. Funkcjonuje także telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Policjanci wykorzystują również system „Niebieskich kart”, dzięki któremu wiedzą z jakimi instytucjami współpracować w konkretnych przypadkach – zwłaszcza przemocy domowej.

W  ramach Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem na terenie całego kraju funkcjonuje 305 miejsc świadczenia pomocy. Wykaz placówek pomocowych znajduje się na stronie Funduszu Sprawiedliwości:

https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/

Do błyskawicznego kontaktu służy również całodobowa ogólnokrajowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym (+48 222 309 900) oraz specjalny adres e-mail: info@numersos.pl

informacje o miejscu i godzinach ich funkcjonowania punktów informacyjnych, będzie można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych instytucji, które właczą się w obchody tego przedsięwzięcia.

aspirant sztabowy Edyta Żur

  • plakat akcji. matka obejmująca dziecko. biały napis na czerwonym tle. bił mnie i moje dziecko
  • tydzień pomocy pokrzywdzonym przestępstwem. plakat akcji. zawiera opisane w tekście założenia inicjatywy oraz numery kontaktowe do przedstawicieli instytucji biorących udział w akcji.
Powrót na górę strony