Aktualności

Pijany kierowca bez uprawnień, spowodował kolizję i ukrył się w zaroślach

Data publikacji 04.04.2024

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie miał 28–latek, który w Chruślinie zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z Volkswagenem, a następnie ukrył się w zaroślach. Oprócz dotkliwych kar finansowych grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 3. Teraz za swoje czyny odpowie przed sądem.

We wtorek po godzinie 22:00 dyżurny opolskiej jednostki odebrał zgłoszenie, że w Chruślinie w pow. Opolskim doszło do kolizji drogowej, a sprawca zdarzenia oddalił się z miejsca. Jak ustalili skierowani na miejsce policjanci, 28-latek z gminy Józefów nad Wisłą, kierujący osobowym Micro Car zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z nadjeżdżającym Volkswagenem, którym kierował 40 latek z gminy Urzędów, a następnie oddalił się z miejsca zdarzenia.

Policjanci będący na miejscu po penetracji pobliskiego terenu ujęli 28-latka, który ukrywał się w pobliskich zaroślach. Okazało się że 28-latek był nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało ponad 3 promile alkoholu w jego organizmie. Po sprawdzeniu w systemie wyszło również na jaw, że nie posiada uprawnień do kierowania.

28-latek podróżował z 67-latkiem, który również był nietrzeźwy. Kierowca Volkswagena jechał sam. Mężczyznom na szczęście nic poważnego się nie stało.

Wczoraj, 28-latek, gdy wytrzeźwiał usłyszał zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości do którego się przyznał.

Mężczyzna będzie teraz tłumaczył się przed sądem. Zgodnie z obowiązującym prawem, za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Nowelizacja Kodeksu Karnego, która weszła w życie 14 marca br., wprowadza również możliwość konfiskaty samochodu. Jest ona obligatoryjna w przypadku, gdy kierowca prowadzi pojazd mając co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi. Dodatkowo, przepisy przewidują konfiskatę samochodu lub jego równowartości w sytuacjach, gdy kierowca spowoduje wypadek, mając w organizmie minimum promil alkoholu. Wprowadzone zmiany mają na celu zaostrzenie kar dla kierowców, którzy decydują się na jazdę w stanie nietrzeźwości, co ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

Mundurowi apelują o zachowanie zdrowego rozsądku na drodze. Kierowco pamiętaj: piłeś - nie jedź!

aspirant Katarzyna Bigos

  • uszkodzony samochód
  • uszkodzony samochód
Powrót na górę strony