Aktualności

Działania "NURD" w powiecie opolskim

Data publikacji 10.04.2024

Dziś od rana policjanci opolskiej drogówki prowadzą akcję skierowaną na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego szczególnie narażonych na niebezpieczeństwo podczas zdarzeń drogowych. Podczas poświęconej ich bezpieczeństwu akcji: „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” funkcjonariusze przyglądają się czy wszyscy respektując przepisy prawa o ruchu drogowym, ale także bacznie przyglądają się samym pieszym. Apelujemy o ostrożną jazdę i respektowanie przepisów.

Aby ograniczyć liczbę wypadków na drodze, opolscy funkcjonariusze codziennie podejmują wzmożone działania, które skierowane są przede wszystkim na profilaktykę ruchu drogowego. W trakcie czynności w ramach dzisiejszej akcji zwrócą uwagę uczestników ruchu drogowego na konieczność przestrzegania zasad bezpiecznego poruszania się po drogach oraz będą kontrolować ich stosowanie.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego – czyli rowerzyści i piesi są narażeni na bardzo poważne obrażenia ciała już nawet przy niewielkich prędkościach pojazdu. Przy prędkości około 80 km/h prawdopodobieństwo przeżycia pieszego spada praktycznie do zera.

Najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują kierujący pojazdami, przede wszystkim samochodami osobowymi. Ich główną przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu, który zatrzymał się aby przepuścić pieszego oraz wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi.

Apelujemy o ostrożność i przestrzeganie przepisów na drodze. Bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych.

aspirant Katarzyna Bigos

  • policjanci
  • policjanci
Powrót na górę strony