Aktualności

Spotkania z Policją – bezpieczne plany najmłodszych na lato

Data publikacji 30.06.2025

W ciągu ostatnich dwóch tygodni szkoły opolscy policjanci mieli okazję spotkać się z uczniami szkół podstawowych w powiecie opolskim. Tematem tych spotkań były bezpieczne wakacje. Zgodnie z założeniami ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo w lecie” funkcjonariusze dzielili się cennymi wskazówkami oraz radami, jak unikać niebezpieczeństw podczas letniego wypoczynku. Wierzymy, że zdobyta wiedza pomoże najmłodszym spędzić wakacje w sposób bezpieczny i pełen radości.

Tuż przed wakacjami opolscy policjanci odwiedzili kilkanaście szkół podstawowych na terenie powiatu opolskiego. Podczas spotkań policjanci wyjaśniali najmłodszym, dlaczego bezpieczeństwo jest tak ważne, zwłaszcza podczas wakacji, kiedy dzieci spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, podróżują i uczestniczą w różnych aktywnościach.

Mundurowi mówiąc o bezpieczeństwie na drodze przypominali o zasadach przechodzenia przez jezdnię, noszenia odblasków oraz zachowaniu ostrożności podczas jazdy na rowerze czy też hulajnodze.

Mówiąc o bezpiecznym wypoczynku nad woda i terenach przywodnych podkreślali znaczenie pływania tylko w wyznaczonych miejscach, korzystania z pomocy ratowników oraz unikania zabaw w wodzie bez nadzoru dorosłych.

Podczas spotkania uczniowie wspólnie z mundurowymi gośćmi zastanawiali się też w jaki sposób podczas wakacji można bezpiecznie pomóc rodzicom w domowym gospodarstwie oraz dlaczego należy zachowywać ostrożność w relacjach z nieznajomymi. Policjanci podpowiadali, jak rozpoznać niebezpieczne sytuacje oraz jak na nie reagować. Mundurowi przypominali dzieciom, by nie rozmawiały z nieznajomymi, nie przyjmowały od nich prezentów, natomiast młodzież zachęcali do informowania rodziców o swoich wakacyjnych wyjściach z przyjaciółmi, by te spotkania odbywały się w miejscach bezpiecznych oraz do korzystania z aplikacji mobilnych do lokalizacji. Ponadto, mundurowi udzielali porad dotyczących bezpiecznego surfowania po sieci, nieudostępniania prywatnych informacji oraz rozpoznawania zagrożeń związanych z cyberprzemocą i mową nienawiści. Policjanci starali się uświadomić młodym ludziom czym jest hejt oraz w jaki sposób to zjawisko narusza prawa człowieka, jak również starali się wytłumaczyć czym jest mowa nienawiści, której ofiarami są osoby z uwagi na ich niezbywalne i charakterystyczne cechy, takie jak: rasa, narodowość, pochodzenie etniczne, język, kolor skóry, religia, płeć, czy też dyskryminacja ze względu na wiek, niepełnosprawność fizyczną lub psychiczną oraz orientację seksualną. 

Podczas przedwakacyjnych spotkań z dziećmi i młodzieżą szkolną mundurowi podkreślali, że bezpieczeństwo podczas wakacji to nasza wspólna sprawa, a każdy z nas może się przyczynić do tego, by wakacje dla wszystkich były bezpieczne i radosne.

komisarz Sabina Piłat-Kozieł

Powrót na górę strony