Aktualności

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

Wczoraj, obchodzony był Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Rozpoczął on Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw, który potrwa do 28 lutego. Często to policjanci jako pierwsi mają kontakt z pokrzywdzonymi. Ochrona praw ofiar przestępstw i pomoc pokrzywdzonym, to ważne zadanie policyjnej służby. W ramach akcji prawnicy pracujący w sądach, prokuraturach, a także funkcjonariusze Policji będą udzielali bezpłatnych porad.

 

Tradycyjnie obchody Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw rozpoczęły się wczoraj, kiedy to dzień 22 lutego ogłoszony został Międzynarodowym Dniem Pomocy Ofiarom Przestępstw.

Przemoc jest aktualnie częstym tematem pojawiającym się w mediach. Niemalże każdego dnia pojawiają się informacje o nowych formach stosowania przemocy w środowisku rodzinnym, w szkole, w miejscu pracy. Zasadniczym celem Tygodnia Pomocy jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa ofiar tego rodzaju przestępstw.

 

Podstawowym celem akcji jest poinformowanie społeczeństwa o uprawnieniach, jakie przysługują osobom pokrzywdzonym, a także o podmiotach, które mogą im udzielić pomocy i wsparcia. Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania w całym kraju udzielać będą w siedzibach sądów i prokuratur bezpłatnych informacji o przysługujących pokrzywdzonym uprawnieniach.

W akcji wezmą również udział policjanci. W ramach akcji prawnicy pracujący w sądach, prokuraturach, a także funkcjonariusze Policji będą udzielali bezpłatnych porad.

 

Od dziś w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie zostanie uruchomiony Telefoniczny Punkt Konsultacyjny pod numerem (81) 535-42-66. Telefon czynny będzie w godzinach od 10:00 do 14:00. Dyżur przy telefonie pełnić będą: funkcjonariusze wydziałów: dochodzeniowo- śledczego (535 45 08), prewencji (535 44 53), ruchu drogowego (535 44 26) oraz psycholog policyjny 9535 4491). 

 

Zakres informacji udzielanych za pośrednictwem telefonu informacyjnego:

- procedura przyjęcia zawiadomienia o przestępstwie,

- określenie i wskazanie jednostki Policji lub instytucji właściwej do prowadzenia zgłaszanego zdarzenia,

-wskazanie dokumentów niezbędnych do przyjęcia zawiadomienia o przestępstwie i prowadzenia sprawy,

- przedbieg procedury Niebieskiej Karty dotyczącej ofiar przemocy domowej,

- poradnictwo, wsparcie i konsultacje psychologiczne dla ofiar przestępstw,

- ponadto będzie można porozmawiać na temat problemów związanych z: dyskryminacją, zmuszaniem do świadczenia usług/ pracy uwłaczającej godności, przetrzymywaniem wbrew woli oraz nieludzkim traktowaniem.

 

Wszyscy policjanci dyżurujący przy telefonie informacyjnych 535-42 66 udzielać będą informacji także o instytucjach wspierających ofiary przestępstw.

Powrót na górę strony