Aktualności

Wspólna akcja policji i straży pożarnej „Bezpieczna woda”

W niedzielę opolscy policjanci wspólnie ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej z Józefowa n/Wisłą przy użyciu łodzi motorowej przeprowadzili działania na rzece Wisła których głównym celem jest poprawa stanu bezpieczeństwa osób korzystających z wypoczynku nad wodą. Działania były przeprowadzone na terenie gm. Józefów n/Wisłą i mają na celu skontrolowanie jak największej liczby dzikich kąpielisk wykorzystywanych przez okolicznych mieszkańców pod kątem bezpieczeństwa dzieci oraz skontrolowaniu jednostek pływających pod kątem wyposażenia w sprzęt ratownictwa wodnego.

Słoneczne letnie dni sprzyjają wyjazdom nad wodę. W upalny czas z przyjemnością zażywamy kąpieli oraz oddajemy się różnym dyscyplinom sportów wodnych. Odpoczynek nad wodą choć przyjemny nie zawsze bywa bezpieczny. Każdego roku w wakacyjne dni Policja odnotowuje najwięcej przypadków utonięć zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Jak bardzo woda potrafi być niebezpieczna pokazują przykłady z całego kraju. Brawura, lekkomyślność oraz brak odpowiedzialności bardzo często prowadzą do tragedii. Kąpiel
w niestrzeżonych zbiornikach wodnych, brak nadzoru dorosłych opiekunów nad dziećmi, skakanie do nieznanej wody czy pływanie pod wpływem alkoholu to najczęstsze przyczyny utonięć.

Pamiętajmy, żeby korzystać z kąpielisk strzeżonych i w żadnym wypadku nie kąpać się w miejscach zabronionych. Nieświadome kąpiele, nieznana głębokość, dno, nurt wodny często są przyczyną tragedii.

Zwracajmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci. Nie pozostawiajmy ich bez opieki. Dzieci powinny korzystać z dmuchanych zabawek wodnych i przebywać nad wodą tylko w obecności dorosłych. Również przydomowe oczka wodne powinny posiadać zabezpieczenia uniemożliwiające dostęp do nich małych dzieci.

Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich, skłania do brawury, osłabia organizm, a przede wszystkim za bardzo dodaje odwagi, która zazwyczaj kończy się tragedią.

Nie odpływajmy zbyt daleko od brzegu, tak byśmy mogli wrócić bez problemu i nadmiernego wysiłku.

Nie wchodźmy do wody zaraz po kąpieli słonecznej, nie skaczmy do wody na "główkę", tym bardziej jeśli nie znamy głębokości wody. Taki skok może doprowadzić do urazów kręgosłupa i kalectwa.

Zgodnie z art. 55 kodeksu wykroczeń kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

R.F.

Powrót na górę strony