Granice – zatrucie czadem
W dniu 26 lutego 20145 roku ok. godz. 17:00 w m-ści Granice gm. Chodel doszło do zatrucia czadem dwóch starszych osób Kazimierza S. lat 82 oraz Marianny S. lat 80 mieszkańców m-ści Granice. Zostali przetransportowani do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
W czwartek po południu w Granicach dwie starsze osoby zatruły się czadem, strażacy otrzymali zgłoszenie kilka minut po godz. 17, zastęp Straży Pożarnej z PSP w Opolu Lubelskim ewakuował z mieszkania dwie starsze osoby które następnie zostały przetransportowane do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie. Stężenie tlenku węgla w domu mieszkalnym zajmowanym przez w/w osoby było znaczne. – Wynosiło 170 ppm. Życiu i zdrowiu pokrzywdzonych nie zagraża niebezpieczeństwo, ich stan jest stabilny.
Policjanci ostrzegają i proszą o zadbanie o odpowiedni sprzęt ogrzewający. Piecyki zwłaszcza te konstruowane samodzielnie albo uszkodzone, użytkowane w małych pomieszczeniach są szczególnie niebezpieczne ze względu na trujący czad oraz zagrożenie pożarem. Zaczadzenie w budynkach mieszkalnych może również pośrednio powodować to, iż w okresie zimowym większość użytkowników budynków uszczelnia okna, drzwi przed zimnem. W ten sposób ogranicza się wymianę powietrza.
Pamiętajmy o tym, że zaniedbania w zakresie czyszczenia i przeglądów okresowych stanu technicznego przewodów kominowych są jedną z głównych przyczyn śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla podczas snu.
Policja przypomina że aby uniknąć zatrucia tlenkiem węgla:
nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych i otworów nawiewowych,
co najmniej raz w roku należy zlecić firmie kominiarskiej kontrolę przewodów - kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych oraz okresowych czyszczeń
dla własnego bezpieczeństwa zamontujmy czujnik wykrywający tlenek węgla w pomieszczeniu, w którym są urządzenia grzewcze
kontrolujmy stan techniczny urządzeń grzewczych.