Aktualności

Tydzień Pomocy osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Data publikacji 19.02.2018

Już po raz dwunasty w naszym kraju będzie obchodzony Tydzień Pomocy osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.. W dniach od 19 do 25 lutego każdy pokrzywdzony przestępstwem będzie mógł zgłosić do opolskiej komendy po poradę. Policjanci będą udzielać informacji dotyczących obowiązujących przepisów, procedur oraz instytucji udzielających pomocy pokrzywdzonym.

Tydzień Pomocy osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem to idea, która powstała jeszcze w 2000 roku, a jej celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych. Tegoroczne przedsięwzięcie jest realizowane razem z między innymi sądami, prokuraturami, Policją i organizacjami pozarządowymi. Tak jak w zeszłym roku działania będą się skupiały na udzielaniu porad prawnych podczas pełnienia przez policjantów codziennej służby.  W okresie trwania przedsięwzięcia informacji pokrzywdzonym będą udzielać również prokuratorzy Prokuratury Rejonowej w Opolu Lubelskim oraz asystenci sędziów w Sądzie Rejonowym w Opolu Lubelskim w trakcie codziennych dyżurów w godzinach od 11.00 – 13.00. Ośrodek Pomocy Społecznej w Opolu Lubelskim zorganizował dyżur psychologa, z którego pokrzywdzeni przestępstwem będą mogli skorzystać w bieżącym tygodniu od środy do piątku w godzinach od 08.00 - 15.00 w budynku OPS przy ulicy Kościuszki 4. Tegoroczny program pomocy będzie realizowany od 20 do 25 lutego. Informacja o uczestniczącym w nim podmiotach jest również dostępna na stronie internetowej:  http://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/aktualnosci/news,70,tydzien-pomocy-osobom-pokrzywdzonym-przestepstwem-2018.html

Pomoc pokrzywdzonym przestępstwem jest domeną wielu podmiotów. Taka pomoc musi być działaniem interdyscyplinarnym. Policja podejmuje wszelkie działania, aby pomagać ofiarom przestępstw. Od 2010 roku istnieje specjalnie dla nich stworzony telefon zaufania. Funkcjonuje także telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Policjanci wykorzystują również system „Niebieskich kart”, dzięki któremu wiedzą z jakimi instytucjami współpracować w konkretnych przypadkach – zwłaszcza przemocy domowej i jej ofiar.

Powrót na górę strony