10 grudnia Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.
Każdego 10 grudnia w rocznicę podpisania w 1948 roku Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.
Dzień Praw Człowieka jest to święto obchodzone corocznie 10 grudnia, a ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ (rezolucja 423 (V) z 1950 roku) w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku. Dzień ten poświęcony jest obrońcom praw człowieka walczącym o poszanowanie praw człowieka. Również w grudniu, lecz 2004 roku w polskiej Policji powołano unikatowy w Europie długofalowy projekt, który stanowią policyjni pełnomocnicy ds. ochrony praw człowieka funkcjonujący w Komendzie Głównej Policji, Komendzie Stołecznej Policji, komendach wojewódzkich Policji, Centralnym Biurze Śledczym Policji oraz szkołach Policji. Są to osoby, które na co dzień urzeczywistniają wymiar Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz wiele innych dokumentów i aktów prawa krajowego, a także międzynarodowego.
Policyjni pełnomocnicy ds. ochrony praw człowieka przez ostatnie lata zrealizowali bardzo wiele projektów wychodzących naprzeciw oczekiwaniom społecznym i środowiska policyjnego. Również dzisiaj dzielnicowi z KP w Poniatowej oraz KPP w Opolu Lubelskim w ramach pełnionych obowiązków będą udzielać porad prawnych obejmujących szeroko rozumiany obszar praw człowieka.
Artykuł 14 ust. 3 ustawy o Policji nie pozostawia wątpliwości kim jest współczesny funkcjonariusz: „Policjanci w toku wykonywania czynności służbowych mają obowiązek respektowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka”. Zapis ten nie jest tylko podstawą prawną do obowiązku praworządnego działania, ale przesłaniem do propagowania idei praw człowieka w ramach demokratycznie ustanowionego porządku prawnego.
Jesteśmy formacją, która nieustannie cieszy się wielkim zaufaniem społecznym. To nie srebrne radiowozy i zmiana wizerunku mundurowego zapracowały na ten obraz. To my ludzie, którzy na co dzień wybieramy służbę wolną od tortur oraz innych form nieludzkiego lub poniżającego traktowania, nasza empatia. Przez pomoc drugiemu człowiekowi zmieniamy Policję.